NCHBC 2018 HomeSchool Basketball Regional Team List

This post contains the most up to date NCHBC 2018 Regional HomeSchool Basketball Championship Tournament Team List.

425+ Teams are currently signed up to attend one of the 3 NCHBC “Mega” Regionals. For more information about a Regional Click on the live links below:

Last Updated November 29th 2017

Big South Championships (DFW, TX)// 210 Teams
Only 4 Openings between 10 age groups// Click Here to Register!

Email rob@flattmail.com to inquire about Wait List age groups

  • Boys 10u– 12 Team Cap
  • Girls 10u– 4 Team Cap
  • Boys 12u– 24 Team Cap
  • Girls 12u– 12 Team Cap
  • Boys 14u– 36 Team Cap
  • Girls 14u– 20 Team Cap
  • Boys 16u– 28 Team Cap
  • Girls 16u– 14 Team Cap
  • Girls 18u– 24 Team Cap
  • Boys 18u– 36 Team Cap

Midwest Championships (Indianapolis, IN)// 150 Teams 
Only 1 Opening left in each age groups// Click Here to Register

Email rob@flattmail.com about Wait List or for more info

  • Boys 18u– 40 Team Cap
  • Girls 18u– 22 Team Cap
  • Boys 16u– 22 Team Cap
  • Girls 16u– 10 Team Cap
  • Boys 14u– 22 Team Cap
  • Girls 14u– 10 Team Cap
  • Boys 12u– 12 Team Cap
  • Girls 12u– 6 Team Cap
  • Boys 10u– 6 Team Cap

Heartland Championships (Wichita, KS)// 84 Teams
Only 1 Opening left per age groups// Click Here to Register

Email rob@flattmail.com about Wait List or for more info

  • Boys 18u– 20 Team Cap
  • Girls 18u– 10 Team Cap
  • Boys 16u– 16 Team Cap
  • Girls 16u– 6 Team Cap
  • Boys 14u– 16 Team Cap
  • Girls 14u– 8 Team Cap
  • Boys 12u– 8 Team Cap

Big South Team List

Boys 10u
12 Team Cap (Wait List Room)
Aggieland Panthers
CHESS Knights
Dallas Thunder
DasCHE Spartans I
DasCHE Spartans II
FBCHA Eagles I
FBCHA Eagles II
HSAA BASKETBALL
Lake Houston Conquerors
NOAH Jaguars
Salt and Light
Van Zandt Warriors
Girls 10u
4 Team Cap (1 Opening)
Aggieland Panthers
Dallas Thunder
Salt and Light
Boys 12u
24 Team Cap (1 Opening)
Aggieland Panthers I
Aggieland Panthers II
CHSA Wolverines I
CHSA Wolverines II
Dallas Thunder
DasCHE Spartans I
DasCHE Spartans II
FBCHA Eagles I
FBCHA Eagles II
HSAA BASKETBALL
Lake Houston Conquerors I
Lake Houston Conquerors II
NOAH Jaguars I
NOAH Jaguars II
Paris Warriors
SA NOVA
Saline County Warriors
Salt and Light
San Marcos Panthers
TACA Storm
THESA Riders Boys
Tyler HEAT
Weatherford Express
Girls 12u
12 Team Cap (Wait List)
Aggieland Panthers
CHSM Knights
Dallas Thunder
DasCHE Spartans
FBCHA Eagles
HSAA BASKETBALL
Lake Houston Conquerors
NOAH Jaguars
SA NOVA
Salt and Light
THESA Riders Girls
Tyler HEAT
Boys 14u
36 Team Cap (Wait List)
Aggieland Panthers I
Aggieland Panthers II
Amarillo Flames
Austin Royals
CHAAMP Hawks
CHESS Knights
CHSA Wolverines I
CHSA Wolverines II
CHSM Knights
Dallas Thunder
DasCHE Spartans I
DasCHE Spartans II
FBCHA Eagles
HCYA
HSAA BASKETBALL I
HSAA BASKETBALL II
Lake Houston Conquerors
Lubbock Titans
NOAH Jaguars I
NOAH Jaguars II
NOAH Jaguars III
Paris Warriors
PT Warriors
Red River Rattlers
SA NOVA
Saline County Warriors
Salt and Light I
Salt and Light II
San Angelo Saints
TACA Storm
THESA Riders Boys
Tyler HEAT I
Tyler HEAT II
Van Zandt Warriors
Weatherford Express I
Weatherford Express II
Girls 14u
20 Team Cap (Wait List)
Aggieland Panthers
Austin Royals
CHAAMP Hawks
CHESS Knights
CHSA Wolverines
Dallas Thunder I
Dallas Thunder II
DasCHE Spartans
FBCHA Eagles
FEAST
HSAA BASKETBALL
Lake Houston Conquerors I
Lake Houston Conquerors II
NOAH Jaguars
SA NOVA
Saline County Warriors
Salt and Light
San Marcos Panthers
Tyler HEAT
Weatherford Express
Boys 16u
28 Team Cap (Wait List)
Amarillo Flames
Austin Royals
CHAAMP Hawks
CHANT Chargers
CHSA Wolverines I
CHSA Wolverines II
CHSM Knights
Dallas Thunder
DasCHE Spartans
FBCHA Eagles
HSAA BASKETBALL I
HSAA BASKETBALL II
Lake Houston Conquerors
Lubbock Titans
NOAH Jaguars
PCA Paladins
PT Warriors
Red River Rattlers
SA NOVA
Saline County Warriors
Salt and Light
San Angelo Saints
San Marcos Panthers
SWLA Knights
THESA Riders Boys
Tyler HEAT
Van Zandt Warriors
Weatherford Express
Girls 16u
14 Team Cap (1 Opening)
Austin Royals
CHSA Wolverines
DasCHE Spartans
FEAST
HSAA BASKETBALL
Lake Houston Conquerors
Lubbock Lady Titans
NOAH Jaguars
PCA Paladins
SA NOVA
Saline County Warriors
THESA Riders Girls
Tyler HEAT
Boys 18u
36 Team Cap (1 Opening)
Aggieland Panthers I
Aggieland Panthers II
AHSA Sons
Amarillo Flames
Austin Royals Black
Austin Royals Purple
CHAAMP Hawks
CHANT Chargers
CHESS Knights
CHSA Wolverines
CHSM Knights
Dallas Thunder
DasCHE Spartans
FBCHA Eagles
FEAST Red
FEAST White
HCYA
HSAA BASKETBALL
Lake Houston Conquerors I
Lake Houston Conquerors II
Lubbock Titans
New Way Eagles
NOAH Jaguars
Paris Warriors
PCA Paladins
PT Warriors
SA NOVA
Saline County Warriors
Salt and Light
San Marcos Panthers
SWLA Knights
TACA Storm
THESA Riders Boys
Tyler HEAT
Weatherford Express
Girls 18u
24 Team Cap (Wait List)
Aggieland Panthers
AHSA Angels
Amarillo Flames
Austin Royals
CHAAMP Hawks
CHESS Knights I
CHESS Knights II
CHSA Wolverines
Dallas Thunder
FBCHA Eagles
Girls 18u
HSAA BASKETBALL
New Way Eagles
NOAH Jaguars
Paris Warriors
PCA Paladins
RUSH
SA NOVA
Saline County Warriors
San Marcos Panthers
SWLA Knights
Tyler HEAT
Van Zandt Warriors
Weatherford Express

Midwest Team List

Boys 18u
40 Team Cap (1 Opening)
Benton Bucks
Bloomington Bobcats
CHAP
Christ the King Jaguars
Cincinnati Trailblazers
F.A.I.T.H. Falcons Lapeer
Fort Wayne Hawks
HAACH Cougars
Heart for Christ
HHBA Hornets
Hoop Heaven Ang
HSRC Monee Patriots
Illinois CRU
Indianapolis Homeschool Wildcats
Indianapolis Northwest Warriors
Kalamazoo Cougars
KASH Eagles
Lakeshore Thunder
Lapeer Lakers
LCHE Louisville Tigers
MCAC Wildcats
Memphis Nighthawks
MHEA Eagles
Miami Valley Saints
Missouri Mavericks
NCC Warrriors I
NCC Warrriors II
NEWCHAA
Noble/Whitley Warriors
North Metro Blazers I
North Metro Blazers II
Northside Lions
Rockford FIRE
St. Johns Warriors for Christ
St. Louis Patriots
SWCHA Saints
Team USA- Midwest
Wabash Valley Warriors
Wellspring Guardians
Girls 18u
22 Team Cap (1 Opening)
Bloomington Bobcats
Bluegrass United Girls
CEC Cougars
CHAP
Cincinnati Trailblazers
Cornerstone Lady Warriors
F.A.I.T.H. Falcons Lapeer
HHBA Hornets
Indianapolis Homeschool Wildcats
Indy Trailblazers
Kalamazoo Cougars
Lapeer Lakers
MCAC Wildcats
MHEA Eagles
Michiana Thunder
NCC Warrriors
North Metro Blazers
St. Louis Patriettes
SWCHA Saints
Wabash Valley Warriors
Wellspring Guardians
Boys 16u
22 Team Cap (1 Opening)
CHAP
Cincinnati Trailblazers I
Cincinnati Trailblazers II
Columbus Hawks
F.A.I.T.H. Falcons Lapeer
HHBA Hornets
HSRC Monee Patriots
Illinois CRU
Indianapolis Homeschool Wildcats
Indianapolis Northwest Warriors
Kalamazoo Cougars
Lapeer Lakers
Memphis Nighthawks
MHEA Eagles
Miami Valley Saints
Missouri Mavericks
NCC Warrriors
North Metro Blazers
Northside Lions
St. Louis Patriots
SWCHA Saints
Girls 16u
10 Team Cap (1 Opening)
Bluegrass United Girls
CHAP
Cincinnati Trailblazers
F.A.I.T.H. Falcons Lapeer
Illinois CRU
Missouri Mavericks
NCC Warrriors
North Metro Blazers
St. Louis Patriettes
Boys 14u
22 Team Cap (1 Opening)
Bluegrass United Bluehawks
CHAP
Cincinnati Trailblazers I
Cincinnati Trailblazers II
Columbus Hawks
Fort Wayne Hawks
HSRC Monee Patriots
Illinois CRU
Indianapolis Homeschool Wildcats
Indianapolis Northwest Warriors
Kalamazoo Cougars
MCAC Wildcats
Memphis Nighthawks
MHEA Eagles
Miami Valley Saints
NCC Warrriors
Northside Lions
Rockford FIRE
St. Louis Patriots
SWCHA Saints
Western Kentucky Trailblazers
Girls 14u
10 Team Cap (Wait List)
CHAP
Cincinnati Trailblazers
Cornerstone Lady Warriors
HHBA Hornets
Indianapolis Homeschool Wildcats
Kalamazoo Cougars
MHEA Eagles
Michiana Thunder
NCC Warrriors
Western Kentucky Trailblazers
Boys 12u
12 Team Cap (1 Opening)
Cincinnati Trailblazers
Columbus Hawks
Illinois CRU
Indianapolis Homeschool Wildcats
Indianapolis Northwest Warriors
Kalamazoo Cougars
Lapeer Lakers
NCC Warrriors
Northside Lions I
Northside Lions II
Western Kentucky Trailblazers
Girls 12u
6 Team Cap (1 Opening)
CHAP
Cincinnati Trailblazers
Illinois CRU
Indianapolis Homeschool Wildcats
NCC Warrriors
Boys 10u
6 Team Cap (1 Opening)
Columbus Hawks
Indianapolis Homeschool Wildcats
Indianapolis Northwest Warriors
NCC Warrriors
Northside Lions

Heartland Team List

Boys 18u
20 Team Cap (1 Opening)
Central Nebraska Falcons
Green Country Defenderes
HFC Warriors
KC East Lions
KC Metro Academy Mavericks
Lighthouse Christian
Little Rock Flames
NWA Hornets
OKC Storm
OKC Storm North
Omaha Lightning Basketball
Omaha Roadrunners BOYS
South Metro Huskies
STL Blue Knights
Team USA- Heartland
Tulsa Chef Arrows
Wichita Defenders
Wichita Warriors
Wright County Warriors
Boys 16u
16 Team Cap (1 Opening)
Green Country Defenderes
HFC Warriors
KC East Lions
KC Metro Academy Mavericks
Lighthouse Christian
Little Rock Flames
NWA Hornets
OKC Storm
Omaha Lightning Basketball
Omaha Roadrunners BOYS
South Metro Huskies
STL Blue Knights I
STL Blue Knights II
Tulsa Chef Arrows
Wichita Defenders
Boys 14u
16 Team Cap (1 Opening)
Central Nebraska Falcons
Green Country Defenderes
HFC Warriors I
HFC Warriors II
KC Metro Academy Mavericks
Lighthouse Christian
Little Rock Flames
NWA Hornets
OKC Storm I
OKC Storm II
Omaha Lightning Basketball
Omaha Roadrunners BOYS
RUSH
South Metro Huskies
STL Blue Knights
Wichita Defenders
Boys 12u
8 Team Cap (1 Opening)
KC East Lions
Lighthouse Christian
NWA Hornets
OKC Storm
Omaha Roadrunners BOYS
STL Blue Knights
Wichita Defenders
Girls 18u
10 Team Cap (1 Opening)
Central Nebraska Falcons
Green Country Defenderes
HFC Warriors
KC East Lions
KC Metro Academy Mavericks
OKC Storm
RUSH
South Metro Huskies
Wichita Warriors
Girls 16u
6 Team Cap (1 Opening)
Green Country Defenderes
Lighthouse Christian
Little Rock Flames
OKC Storm
Omaha Roadrunners GIRLS
Girls 14u
8 Team Cap (1 Opening)
Little Rock Flames
NWA Hornets
OKC Storm
RUSH
South Metro Huskies
STL Blue Knights (12u)
Wichita Defenders